germanija

Регион

Германија: Отпишувањето на грчкиот долг е незамисливо

А1он
Германија вчера повтори дека остро се спротиставува на отпишување на дел од грчкиот долг, кој е во нејзина сопственост, истакнувајќи дека тоа е незамисливо. Берлин предупреди
Свет

Седум загинати во сообраќајна несреќа во Германија

А1он
Седумина  загинаа, а петмина се повредени во денешната сообраќајна несреќа која се случи во југозападна Германија. Причина за несреќата е густата магла. Несреќата се случила
Свет

Тепачка на вработени во германската амбасада во Триполи

А1он
Полициски претставници во Берлин соопштија дека во тепачка, што избила меѓу вработени во германската амбасада во Либија, се повредени шест лица на ова дипломатско претставништво.
Свет

Расте бројот на азиланти, Германија бара укинување на визната либерализација

А1он
Приливот на азиланти во Германија во октомври во однос на претходниот месец пораснал за дури 49 проценти. Поголемиот дел од барањата за азил се поднесени
Економија

Ангела Меркел го губи трпението со Велика Британија

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел го „губи трпението“ со Велика Британија и нејзините постојани приговори кон Брисел и функционирањето на Европската унија, пишуваат лондонските медиуми повикувајќи