germanija

Свет

Берлин уште еднаш ги отфрли грчките барања за воени репарации

А1он
Германската Влада ги отфрли грчките претензии за исплаќање на репарации од времето на Втората светска војна, истакнувајќи дека нема промена во позицијата на Берлин во однос
Свет

Туск: Зависноста на Германија од рускиот гас е закана за сувенеритетот на Европа

А1он
Зависноста на Германија од рускиот гас е закана за суверенитетот на Европа, изјави полскиот премиер Доланд Туск. – Зависноста на Германија од рускиот гас може
Економија

Стилиниадис: Германиja е подготвена да му даде финансиска помош на Кипар

А1он
Германија е расположена да му даде финансиска помош на Кипар, најавила германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со кипарскиот претседател Никос Анастасиадис во Даблин, соопштија весниците
Свет

Меркел и Ердоган согласни: Да се заштити суверенитетот на Украина

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел и турскиот премиер Реџеп таип Ердоган согласни се дека по секоја цена неопходно е да се заштити суверенитетот, територијалниот интегритет и
Свет

Бројот на странци во Германија достигна рекордно ниво

А1он
Бројот на странци кои живеат во Германија, достигна рекордно ниво во 2013 година, покажуваат податоците на Федералната статистичка служба. Според статистиката, 7,6-те милиони странци во
Свет

Герхард Шредер предложен за посредник во кризата на Крим

А1он
Заменик-лидерот на германската Христијанско демократска унија (ЦДУ), Јулија Клекнер го предложи денеска порнашениот германски канцелар Герхард Шредер за посредник во решавањето на кримската криза и