gerb

Регион

Атанас Герџиков за кандидат за претседател на Бугарија, ќе добие поддршка од ГЕРБ на Борисов

А1он
Иницијативен комитет ќе го предложи актуелниот ректор на Софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“, проф. Атанас Герџиков, за кандидат за претседател на Бугарија, јавија голем број
Македонија

Намален водостојот на трите природни езера

А1он
Водостоите на трите природни езера во земјава се пониски од вчерашните. Како што покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР),
Регион

ГЕРБ во првиот круг на дополнителните локални избори во Бугарија победи во девет населени места

Горјан Грнчаровски
Според досегашните податоци, бугарската партија ГЕРБ убедливо победува во првиот круг против кандидатите нa БСП (Бугарска социјалистичка партија) и ДПС (Движење за правата и слободите)
Регион

Бугарија: Социјалистите нема да учествуваат во разговорите со владејачкиот ГЕРБ околу новиот Устав

А1он
Бугарската социјалистичка партија (БСП) не го поддржува нацрт-новиот Устав и нема да учествува во консултациите на ГЕРБ за уставни измени, изјави Јанаки Стоилов од БСП
Македонија

ГЕРБ и ГРОМ за „граѓанско приближување“ на двата народи

А1он
Во рамките на меѓународните активности на Граѓанска опција за Македонија – ГРОМ, денеска, 22 мај 2014 година, во Софија, Република Бугарија, делегација предводена од претседателот