gasovod

Свет

Кери: Ниту една земја не треба да биде зависна од друга за испораките на енергенси

А1он
Ниту една земја не треба да биде зависна од друга земја во енергетските испораки, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов. САД
Економија

Гасовод од Грција преку Македонија и Србија алтернатива за „Јужен тек“

А1он
Изградба на гасовод од Грција преку Македонија и Србија до Унгарија би била алтернатива за проектот „Јужен тек“, најави унгарскиот министер за надворешни работи Петер
Економија

„Газпром“: Новиот гасовод на Русија може да се вика Турски поток

А1он
Новиот гасовод, што „Газпром“ ќе го гради наместо Јужен поток може да биде наречен Турски поток, изјави денеска вицепретседателот на компанијата Александар Медведев. Тој повтори
Економија

Словачка предлага нов гасовод како алтернатива за „Јужен поток“

А1он
Словачкиот гасен оператор „Еустрим“ предлага изградба на нов гасовод за дистрибуција на природен гас од Западна Европа до Балканот, кој би бил замена за рускиот
Регион

Кипарската Влада почна преговори за изградба на гасовод на островот

А1он
Кипарската Влада почна преговори со италијанско-корејскиот конзорциум за изградба на гасовод од типот ЛНГ, пишува кипарскиот грчки весник „Политис“. Инвестицијата, која е гигантска поради големите
Економија

ЕК: Нови тристрани преговори меѓу Украина, Русија и ЕУ за рускиот гас

А1он
Претставници на Украина, Русија и Европската комисија ќе се сретнат утре во Брисел за продолжување на преговорите за решавање на спорот со цените на гасот,
Регион

Грчкиoт Парламент ја ратификува спогодбата за изградба на Трансјадранскиот гасовод

А1он
Грчкиот Парламент синоќа го ратификува договорот со кој се регулираат условите за изградба на Трансјадранскиот гасовод (ТАП), јави ИТАР-ТАСС. Документот беше поддржан од Нова демократија, ПАСОК,
Економија

Србија почнува со изградба на Јужен тек

А1он
На 24. ноември, Србија ќе ја започне изградбата на гасоводот Јужен тек, што претставува една од највредните инвестиции во последните неколку децении, пишуваат српските медиуми.
Економија

Грција и Израел разработуваат проект за пренос на гас до Европа

А1он
Грција и Израел разгледуваат конкретни инвестициски проекти за пренос на природен гас од источниот Медитеран преку грчка територија до Европската унија и за поврзување на системите за