gas

Економија

Ставрески: Разгледувањето на спогодбата за приклучување кон Јужен поток во завршна фаза

А1он
Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески оцени дека е во завршна фаза разгледувањето на спогодбата за приклучување на Македонија кон гасоводот Јужен поток  од руска
Економија

Јанакиески: Како дел од Јужен поток, Македонија ќе нема проблеми во снабдувањето со гас

А1он
Со приклучувањето кон проектот Јужен поток  Македонија во иднина воопшто ќе нема  проблеми за снабдување со гас, изјави денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, одговарајќи
Економија

Ставрески: Македонија од самиот почеток партнер во проектот Јужен поток

А1он
Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, на официјална покана од Руската Федерација, денеска, заедно со високи државници од сите земји кои учествуваат во проектот,
Економија

Ставрески во Русија на почетокот на изградбата на Јужен поток

А1он
Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска ќе присуствува на официјалното почнување на градбата на гасоводот Јужен поток во Анапа, Русија. На официјална покана
Економија

Во Русија почнува изградбата на „Јужен поток“

А1он
На компресорската станицата „Рускаја“ во Краснодарската област во јужна Русија денеска почнува изградбата на гасоводот „Јужен поток“. Генералниот директор на компанијата „Газпром Трансгас Краснодар“ Игор
Економија

САД ќе станат еден од главните извозници на природен гас во светот

А1он
САД во блиска иднина ќе станат еден од главните извозници на природен гас во светот, се наведува во извештај на Информативната управа на американското Министерство