gas

Свет

Доналд Туск: Само обединета Европа може да се ослободи од руската енергетска зависност

А1он
Кризата во Украина носи јасна поука дека силната зависност од руската енергија ја прави Европа слаба, како и дека Русија не ги продава своите ресурси
Свет

Писмо на Баросо до Путин: Не го запирајте гасот кон Украина и Европа, ајде да се договориме

А1он
Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, денеска во име на Европската унија и третите земји, одговори на писмото што рускиот претседател Владимир Путин го
Економија

САД: ЕУ ја суспендира изградбата на „Јужен Поток“

А1он
Изградбата на рускиот гасовод „Јужен Поток“ кон Балканот е суспендирана, изјави високиот американски дипломат и поранешен пратеник за меѓународни енергетски прашања, задолжен за енергетската политика
Регион

„Дневни Аваз“: Балканскиот регион би можел да остане без руски гас

А1он
Дистрибутерот на руски гас за Босна и Херцеговина, „Газпром Експорт“, ја предупреди босанската државна енергетска компанија „БХ-Гас“ дека поради тензичните односи меѓу Украина и Русија,
Свет

Чорноморнафтогаз: Украинските платформите крај брегот на Крим не се заземени од вооружени лица

А1он
Украинската државна компанија за дистрибуција на гас, Чорноморнафтогаз соопшти дека платформите крај брегот на Крим не се заземени од вооружени лица. Претходно локален сепаратистички лидер
Економија

„Газпром“: Можен прекин на испорака на гас поради Украина?

А1он
Руската компанија „Газпром“ соопшти дека поради политичката состојба во Украина постои можност да ја прекине испораката на гас на купувачите од Европа. Политичките тензии во
Економија

„Газпром“: Украина има долг од 1,55 милијарди долари за руски гас

А1он
Рускиот гигант „Газпром“ денеска објави дека Украина има „огромен“ долг за гас во висина од 1,55 милијарди долари, кон Русија. Компанијата, исто така, наведува дека повластените