g20

Свет

Лавров ја напушти седницата на Г-20 додека пред учесниците зборуваше шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го напушти министерскиот состанок на Групата Г-20 додека германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок од говорницата ја критикуваше
Свет

Индонезија повикува на заедништво во справувањето со глобалните предизвици, средбата Г20 во сенка на војната во Украина

А1он
Индонезиската министерка за надворешни работи Ретно Марсуди повика на окончување на конфликтот во Украина и изнаоѓање решение за заканувачката глобална криза со храна. Во обраќањето
Свет

Зеленски добил покана од Видода да присуствува на Самитот на Г-20

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека индонезискиот претседател Јока Видода го поканил на Самитот на Г-20, што кон крајот на годината
Свет

Вашингтон ќе ги бојкотира состаноците на Г20 на кои ќе присуствува Русија

А1он
Американската министерка за финансии Џенет Јелен, која ќе ги претставува Соединетите Американски Држави на претстојниот министерски состанок на Групата 20 индустриски најразвиени земји во светот
Свет

САД нема да учествуваат на состаноците на Г-20 доколку присуствува Русија

А1он
Американската министерка за финансии Џенет Јелен изјави денеска дека САД нема да учествуваат на состаноците на Групата 20 (Г-20), која ја сочинуваат економски најразвиените земји,