fudbal sp

Спорт

Франција ја продолжи низата без победа, Данска со максимален ефект во мундијалските квалификации

А1он
Фудбалерите на Франција на гостувањето во Киев одиграа нерешено 1-1 против Украина и ја продолжија серијата без триумф, која трае уште од првиот натпревар на
Спорт

Само вакцинирани навивачи на Мундијалот 2022 во Катар

А1он
Вакцинација против коронавирус ќе биде задолжителен услов за странските навивачи на Светското првенството фудбал што идната година ќе се одржи во Катар, соопштија денеска организаторите.
Спорт

Естонија го премести мечот со Чешка на натурален терен поради коронавирус

А1он
Фудбалската репрезентација на Естонија ја откажа организацијата на натпреварот од мундијалските квалификации против Чешка на домашен терен поради рестрикциите поврзани со Ковид-19 и го закажа
Спорт

ФИФА очекува над шест милијарди долари приход до Мундијалот во Катар

А1он
Светската фудбалска федерација (ФИФА) остварува завидни финансиски резултати и покрај пандемијата на коронавирус, обелоденувајќи дека до почетокот на Мундијалот 2022 во Катар очекува во целост
Спорт

Венгер се залага за Светско првенство на секои две години

А1он
Светските фудбалски првенства наместо на секои четири години, како досега, треба да се одржуваат во временски интервал од две години, оцени денеска поранешниот тренер на
Спорт

Ангеловски го објави списокот на фудбалери за почетокот на квалификациите за СП 2022

А1он
Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски денес го објави списокот на фудбалери за претстојните три натпревари: против Романија (25 март, Букурешт), Лихтенштајн (28 март,
Спорт

КОНМЕБОЛ ги одложени мартовските квалификации за СП 2022

А1он
Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) донесе одлука за одложување на квалификациските натпревари во март 2022 година, објави прес-службата на организацијата. Тренери на голем број
Спорт

Мартовските квалификации на јужноамериканските репрезентации за СП 2022 може да се играат во европски град

А1он
Светската фудбалска федерација (ФИФА) и Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) овој месец ќе разговараат за местото каде би се играле мартовските натпревари од квалификациите
Спорт

Катар вклучен во европските квалификации за СП 2022, ќе одигра пријателски натпревари со репрезентациите од А-групата

А1он
Фудбалскиот сојуз на Катар објави дека репрезентацијата на земјата ќе учествува во европските квалификации за СП 2022 надвор од конкуренција. Катар ќе биде вклучен во