fudbal reprezentacija

Спорт

Нашите му посакаа брзо закрепнување на Ериксен, поздравот го прати капитенот Пандев

А1он
Македонските фудбалски репрезентативци денеска преку капитенот Горан Пандев му посакаа брзо закрепнување на данскиот фудбалер Кристијан Ериксен, кој во сабота колабираше на теренот откако претрпе
Спорт

Грчките поплаки одбиени во УЕФА – немале основа да се бунат за македонските дресови

А1он
Кратенката МКД, која се користи за настапот на македонската фудбалска репрезентација на ЕУРО2020, како и логото ФФМ (Фудбалска федерација на Македонија) на нејзиниот национален дрес,
Спорт

„Не сум расист“: Арнаутовиќ се извини за навредите кон Алиоски, и тоа на македонски и албански јазик

А1он
Австрискиот фудбалски репрезентативец Марко Арнаутовиќ денеска се извини поради вербалниот инцидент што го предизвика на вчерашниот дуел од Европското првенство против македонската репрезентација, дообјаснувајќи дека
Спорт

Големо признание за Елмас, Би-би-си го вброи меѓу 20 нови европски ѕвезди

А1он
Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас се најде на листа од 20 најталентирани европски фудбалери пред кои е блескава професионална кариера, која ја објави британскиот јавен сервис
Спорт

Челзи и Сити со најмногу фудбалери на ЕУРО2020, Македонија со 23-ца „странци“ и тројца „домашни“

А1он
Од вкупно 26 фудбалери во македонскиот систав за ЕУРО2020, 23-ца настапуваат во европски лиги, а само тројца во домашното првенство. „Честа“ на македонскиот прволигашки фудбал
Спорт

Ангеловски: Честитки за головите-првенци на Чурлинов и Ристовски

А1он
Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски вечерва искажа пофални зборови за настапот на младите играчи кои добија шанса и ја искористија запишувајќи се во
Спорт

Фудбалерите го „преслушаа“ Казахстан за одлична атмосфера пред патот на Европско

А1он
Македонската фудбалска репрезентација вечерва го победи Казахстан со убедливи 4:0 во пријателски натпревар одигран на Национална арена „Тодор Проески“. Стрелци на головите беа Езгјан Алиоски,
Спорт

Пандев: Само нека си мислат дека сме аутсајдери, тоа ни одговара

А1он
Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев во интервју за австрискиот весник „Кроне“ порача дека на „црвено-жолтите“ би им одговарала улогата на аутсајдер на претстојното
Спорт

Првиот контролен меч без победник, Словенците се спасуваа во судиското продолжение

А1он
Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје во пријателски натпревар одигра нерешено 1:1 со Словенија. Водечкиот гол за домаќините го постигна Елиф Елмас во 55. минута