fudbal italija

Спорт

Торонто најави потпишување на договор со Инсиње

А1он
Напаѓачот на Наполи и Италија, Лоренцо Инсиње потпиша четиригодишен договор со Торонто, соопшти денес прес-службата на канадскиот клуб. Триесетгодишниот Италијанец ќе му се приклучи на
Спорт

Инсиње летово ќе се пресели во Торонто, трансферот е договорен

А1он
Играчот од средниот ред на Наполи, Лоренцо Инсиње ќе се пресели во Торонто ова лето. Според инсајдерот Фабрицио Романо, 30-годишниот Италијанец одлучи да ја заврши
Спорт

Италијаската федерација сè уште не планира да го одложи натпреварот од Суперкупот меѓу Интер и Јувентус

А1он
Екипите на Интер и Јувентус се за одложување на натпреварот за Суперкупот на Италија. Двата клуба веќе испратиле заедничко барање до раководството на Серија А,
Спорт

Стопирана продажбата на фудбалски влезници во Италија поради коронавирусот

А1он
Неколку италијански фудбалски екипи, меѓу кои и шампионот Интер, како и Јувентус, прекинаа со продажба на влезници за своите следни домашни натпревари, бидејќи поради растот
Спорт

Истраги во Италија поради сомнителни фудбалски трансфери

А1он
Познатиот фудбалски менаџер Фали Рамадани се наоѓа под истрага на даночната полиција во Италија поради сомнителни трансфери, објавија локалните медиуми. Рамадани се сомничи за перење
Спорт

Елмас двоен стрелец во триумфот на Наполи во Лига Европа

А1он
Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас со два гола придонесе вечерва во победата на Наполи на домашен терен над Лестер 3:2 (2:2) во завршното коло од
Спорт

Несторовски ќе има нов тренер во Удинезе

А1он
Италијанскиот фудбалски прволигаш Удинезе, во чиј редови настапува македонскиот репрезентативец Илија Несторовски, денеска му врачи отказ на тренерот Лука Готи, два дена по првенствениот пораз
Спорт

Кјелини се вакцинираше со трета доза и повика да се следи неговиот пример

А1он
Капитенот на италијанскиот фудбалски гигант Јувентус, Џорџо Кјелини, објави дека примил и трета вакцина против коронавирус, таканаречена „бустер“ доза, пренесуваат денеска локалните медиуми. Questa mattina
Спорт

Елмас го одигра јубилејниот 100. натпревар за Наполи

А1он
Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас го одигра јубилејниот 100. натпревар во дресот на италијанскиот прволигаш Наполи во синоќешното драматично реми од 2:2 на гостински терен