fudbal anglija

Спорт

Саутгејт го продолжи договорот со Англија до 2024 година

А1он
Селекторот на Англија, Герет Саутгејт и официјално го обнови договорот. Тој ќе ја води репрезентацијата до 2024 година, кога завршува Европското првенство, објави „Скај спортс“.
Спорт

Покетино подготвен да дојде на тренерското место во Манчестер јунајтед следното лето

А1он
Тренерот на Пари Сен-Жермен, Маурисио Покетино, е заинтересиран за соработка со Манчестер јунајтед кој го отпушти Оле Гунар Солскјер. Покетино им рекол на своите пријатели
Спорт

Манчестер Јунајтед го потврди отказот: Солскјер секогаш ќе биде наша легенда

А1он
Манчестер Јунајтед и официјално го потврди отказот на Оле Гунар Солскјер. Вчерашниот пораз од 4-1 од Вотфорд беше последниот аргумент за одлуката која се оечкуваше
Спорт

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

А1он
Ливерпул го убедливо совлада Арсенал со 4-0 во дербито на 12. коло во англиската фудбалска Премиер-лига. Пресметката н „Ендифлд“ сепак ја обележа жестокиот дуел на
Спорт

Погба по вторпат заминува од „Олд Трафорд“

А1он
Францускиот фудбалски репрезентативец Пол Погба нема да го продолжи договорот со премиерлигашот Манчестер јунајтед, јавија денеска британските медиуми, посочувајќи оти сè е подготвено за негово
Спорт

Нов договор и двојно повисока плата за англискиот селектор

А1он
Англиската фудбалска федерација (ФА) е подготвена на селекторот Герет Саутгејт да му понуди нов договор со двојно повисока плата од сегашната, објавија денеска британските медиуми.
Спорт

Салах играч на месецот во Премиер лигата

А1он
Египетскиот напаѓач во редовите на Ливерпул, Мохамед Салах, е прогласен за играч на месец октомври во Премиер лигата. Салах минатиот месец постигна пет голови, вклучувајќи
Спорт

Чешки милијардер купи 27 проценти од акциите на Вест Хем

А1он
Чешкиот милијардер Даниел Кретински купи 27 отсто од акциите на англискиот прволигаш Вест Хем. Компанијата „Холдинг 1890“, чиј сопственик е Кретински, стана сопственик на речиси