fon der lajen

Свет

Фон дер Лајен: Меѓународната заедница мора веднаш да помогне во обновата на Украина

А1он
Меѓународната заедница не смее да губи време, мора веднаш да помогне Украина брзо да ја обнови земјата, изјави денеска во Берлин, претседателката на Европската комисија,
Свет

Фон дер Лајен: Руските напади врз украинската инфраструктура се воени злосторства

А1он
Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен ги нарече руските напади врз цивилната инфраструктура во Украина „воени злосторства“. – Вчера повторно ги видовме напади
Свет

Реакции на говорот на Путин: „Никогаш нема да прифатиме анексија“

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што ја ескалира седуммесечната
Свет

Зеленски ѝ врачи орден на Фон дер Лајен: Ова е симбол на нашите силни односи

А1он
Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска го посети Киев, каде имаше средба со украинските претседател и премиер, Володимир Зеленски и Денис
Свет

Фон дер Лајен: Путин не смее да ја добие војната, Украина мора да победи

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска на отворањето на 17. Бледски стратешки форум изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не смее да
Свет

Лајен: ЕУ „итнo интервенира“ да се стават под контрола цените на електричната енергија

А1он
Европска Унија работи на „итна интервенција“ за да се стават под контрола цените на електричната енергија, што се зголемија поради руската инвазија врз Украина, изјави