fbi

Свет

Агент на ФБИ доби 11 години затвор, поради порнографија и обелоденување тајни

А1он
Педесет и петгодишниот Доналд Захтлебен е осуден на осум години и месец дена затвор, поради поседување и дистрибуирање порнографски фотографии на малолетни девојчиња и на
Свет

Американскиот Сенат го избра Џејмс Коуми за директор на ФБИ

А1он
Сенатот на Конгресот на САД синоќа го потврди изборот на поранешниот американски заменик министер за правда Џејмс Коуми за нов директор на Федералното истражно биро (ФБИ). „За“
Свет

ФБИ: Исчезнале 1,2 милиони долари од швајцарски авион

А1он
Американското Федерално истражно биро (ФБИ) соопшти дека по слетувањето на авионот на швајцарскиот „Интернешанал ерлајнз“ на аеродромот „Џон Ф.Кенеди“ е утврдено дека од него исчезнале 1,2
Свет

ФБИ: Конгресот внимателно да размисли пред ограничување на следењето на телекомуникациите

А1он
Директорот на американското Федерално истражно биро (ФБИ), Роберт Малер го повика Конгресот внимателно да размисли пред да прифати какви било промени, што може да ги ограничат програмите
Свет

Безбедносните служби на САД го бранат надгледувањето на телефоните и интернетот

А1он
Раководителот на американските безбедносни служби Џејмс Клепер одлучно ја бранеше програмата на Владата на САД за надгледување и контрола, откако во јавноста беше откриено дека постојат податоци
Свет

„Вашингтон пост“ и „Гардиан“: НСА и ФБИ имаат достап до серверите на Гугл и Фејсбук

А1он
Националната агенција за безбедност на САД (НСА) и ФБИ имаат достап до серверите на девет американски интернет гиганти, меѓу кои се Мајкрософт, Јаху, Гугл и Фејсбук, каде
Свет

Мајкрософт, ФБИ и властите од 80 држави се обидуваат да ја уништат хакерската мрежа „Ситадел ботнетс“

А1он
Компанијата Мајкрософт и агенти на ФБИ заедно со властите од 80 држави во светот почнаа заедничка истрага за активностите на хакерската мрежа „Ситадел ботнетс“ (Citadel Botnets), што
Свет

Член на администрацијата на Буш за шеф на ФБИ

А1он
Американскиот претседател Барак Обамаќе го именува Џејмс Коми поранешниот член на администрацијата на претседателот Џорџ Буш за нов директор на Федералното истражувачко биро (ФБИ) пренесуваат