fb

Свет

Политико: Закерберг e согласeн дека Фејсбук би требало да плаќа поголем данок

А1он
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, прифаќа дека глобалните даночни реформи значат бидејќи социјалната мрежа може ќе мора да плати повеќе даноци во различни земји,
Свет

Русија ги казни „Фејсбук“ и „Твитер“ со по 58.000 евра

А1он
Руски суд денеска ги осуди социјалните мрежи “Твитер” и “Фејсбук” на парични казни поради неисполнување на законот што бара податоците од руските корисници да се
Магазин

„Фејсбук“ се извини што го преведе името на кинескиот претседател како „серко“

А1он
„Фејсбук“ и официјално се извини што го преведе името на кинескиот претседател Си Џинпинг како „Господин Серко“ (на англиски: Mr. Shithole) за време на неговата
Свет

Фејсбук го ограничува политичкото огласување на своите мрежи

А1он
Компанијата Фејсбук соопшти дека наскоро на своите корисници ќе им овозможи сами да го намалат бројот на политичките и општествено ангажираните маркетинг компании на Фејсбук
Свет

Протекоа личните податоци на повеќе од 267 милиони корисници на Фејсбук

А1он
Личните податоци на над 267 милиони корисници на социјалната мрежа Фејсбук се слободно достапни на Интернет, предупреди британската компанија „Компаритек. Според неа, пристап до базата
Свет

Си-Ен-Би-Си: „Фејсбук“ се во проблеми, не знаат како да потрошат 52 милијарди долари

А1он
Фејсбук има проблем од 52 милијарди долари – иако компанијата има поеќе пари од речиосите сите американски фирми, Вашингтон толку „им се наострил“ на лидерите
Магазин

Фејсбук ќе им плаќа на корисниците за учество во анкети

А1он
Американската компанија Фејсбук синоќа ја претстави апликацијата „Вјупоинтс“ која на корисниците ќе им плаќа за учество во анкети, истражувања и за извршување на задачи. Компанијата