fatmir besimi

Економија

Бесими: Во услови на криза по криза се реализираат инфраструктурни проекти што ќе го поддржат економскиот раст

А1он
Ние од денеска сме сведоци дека ЕУ станува реалност и секој ден сме поблиску до ЕУ семејството. Денеска започнуваме еден проект кој е директно поврзан
Економија

Бесими: Со ребалансот поддржуваме раст на пензиите, платите, нови антикризни мерки и развојни проекти

А1он
Со поддршка на ребалансот на буџетот, давате поддршка за раст на пензиите, дополнителни средства за ранливите категории на граѓани категории на граѓани, средства за фирмите
Економија

Бесими: Со ребалансот поддржуваме раст на пензиите, платите, нови антикризни мерки и развојни проекти

А1он
Со поддршка на ребалансот на буџетот, давате поддршка за раст на пензиите, дополнителни средства за ранливите категории на граѓани категории на граѓани, средства за фирмите
Економија

Бесими: Ребалансот и антикризните мерки ќе ги следат економските движења

А1он
Имплементација на антикризните мерки ќе ги следи економските движења, при што се очекува најголем дел од нив да бидат активни четвртиот квартал од годината. Ќе
Економија

Средба на Бесими со поранешните министри за финансии

А1он
Поранешните министри за финансии, вчера во Министерството за финансии се состанаа со министерот за финансии Фaтмир Бесими во рамки на Скопје Економскиот Финансиски Форум. Цел
Економија

Бесими: Во време на глобални кризи остануваме посветени на реформската агенда, поддршката од ЕБОР значајна за нашите приоритети

А1он
Во време кога глобалните и европските економии се соочуваат со најголемите предизвици во изминатите неколку децении, почнувајќи од кризата предизвикана од КОВИД-19, а проследена со
Економија

МФ: Јавниот долг во услови на криза намален на 57,1% од БДП, на ниво под мастришкиот критериум

А1он
Јавниот долг, заклучно со 31.3.2022 година, изнесува 57,1% и е намален за 3,7 процентни поени во однос на 31.12.2021 година кога изнесуваше 60,8% од БДП.
Економија

Бесими на Делфи форумот во Грција: Владата досега реализираше мерки во вредност од 615 милиони евра за амортизирање на ценовниот шок

А1он
„Околу 615 милиони евра се издвоени досега за амортизирање на ценовните шокови. Владата минатата година презеде мерки за амортизирање на порастот на цените, а годинава
Македонија

Сообраќајка пред Владата, министрите Бесими и Бектеши биле во едно од возилата кои се судриле

А1он
Службено возило во кое биле министрите Фатмир Бесими и Крешник Бектеши учествуваше во сообраќајна несреќа пред Владата. „Доцна попладнево, службеното возило со кое се превезував
Економија

Бесими: Учеството на стопанските комори има важна улога во процесот на унапредување на економските односи меѓу двете држави

А1он
„Зајакнување на економската соработка, нови странски инвестиции во РС Македонија и Република Бугарија, но и интензивирање на изградбата на патниот и железничкиот коридор помеѓу двете