facebook

Свет

Хауген: Фејсбук знае како да шири омраза на Интернет

А1он
Поранешната вработена во Фејсбук, Френсис Хауген изјави пред британските пратеници дека објавувањето содржини кои поттикнуваат омраза е „најдобар начин да се развие“ социјалната мрежа и
Свет

Фејсбук им дозволувал на политичари да ги прекршат правилата за објавување содржини

А1он
Раководството на Фејсбук се мешало во работата на социјалната мрежа, давајќи им на политичари привилегирана позиција при објавување, и покрај сопствените правила, пишува „Фајненшл тајмс“
Свет

Фејсбук тврди дека отстранил проблеми што предизвикаа вчера втор прекин на работата за една недела

А1он
Фејсбук ги отстрани проблемите што предизвикаа втор прекин на неговата работа оваа недела и им се извини на корисниците. Синоќа, Фејсбук, Месинџер и Инстаграм повторно
Свет

Телеграм вчера доби 70 милиони нови корисници благодарение на падот на Фејсбук

А1он
Апликацијата Телеграм вчера доби повеќе од 70 милиони нови корисници благодарение на шестчасовната блокада на Фејсбук и услугите за пораки како што се Ватсап, Инстаграм
Економија

За неколку часа богатството на Закерберг се намали за шест милијарди долари

А1он
Богатството на супербогатиот ко-основач на Фејсбук Марк Закерберг се стопи за повеќе од шест милијарди долари за неколку часа по падот на цената на акциите
Свет

Според Фејсбук, за глобалниот прекин виновна е „неисправната промена на конфигурацијата

А1он
Фејсбук ја обвини „погрешната промена на конфигурацијата“ за речиси шестчасовна блокада што спречи 3,5 милијарди од нивните корисници да пристапат до социјалните медиуми и услугите