evrozona

Економија

Деловната активност во еврозоната на рекордно ниско ниво поради Ковид-19

А1он
Деловната активност во еврозоната во април бележи нов рекорден минимум, што е уште еден знак дека пандемијата со новиот коронавирус предизвикува тешка економска штета во
Економија

ММФ: Се очекува рекорден пад на економијата во еврозоната

А1он
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) прогнозира рекорден пад на бруто-домашниот производ (БДП) во еврозоната во текот на годината поради пандемијата предизвикана од новиот коронавирус. ММФ предвидува
Економија

Министрите за финансии на Еврозоната постигнаа договор за излез од кризата

А1он
По денови интензивни преговори, постигнат е договор синоќа за пакет мерки за излез од социоекономската криза предизвикана од пандемијата од Ковид-19 од страна на Еврогрупата.
Економија

Во услови на кризата со Ковид-19, инфлацијата во Еврозоната падна на 0,7 отсто

А1он
Инфлацијата во еврозоната опадна на 0,7 отсто во март, според официјалната проценка објавена денеска, при што глобалната пандемија на коронавирус влијае на цените на нафтата,
Економија

Член на ЕЦБ: Еврозоната мора да разгледа опција за издавање заедничка „коронаобврзница“

А1он
Владите во еврозоната мора да размислат за издавање заедничка „коронаобврзница“, за да не предизвика пандемијата на коронавирусот нова должничка криза, изјави денеска членот на Упрваниот
Економија

Суфицит од околу 226 милијарди евра во еврозоната од стокавата размена со светот

А1он
Еврозоната оствари суфицит од 225,7 милијарди евра во стоковата размена со светот во 2019 година, се наведува во прелиминарните податоци на Евростат. Стоковниот извоз на
Економија

Лагард: Еврозоната го достигна економскиот врв

А1он
Економијата во еврозоната во 2020 година ги достигна своите највисоки нивоа од светската финансиска криза во 2008 година, изјави директорката на Европската централна банка, Кристин
Економија

Падот на индустриското производство во еврозоната поголем од очекуваното

А1он
Индустриското производство во Еврозоната се намали повеќе од очекуваното во јули, втор месец по ред, што значи дека индустријата на блокот од 19 члена влегува