evrozona

Економија

Годишната инфлација во еврозоната е намалена на 0,5 отсто, а во ЕУ на 0,6 проценти

А1он
Годишната инфлација во еврозоната е намалена минатиот месец на 0,5 отсто, во споредба со 0,7 отсто во април и 1,4 проценти во мај минатата година. Во ЕУ
Економија

Еврозоната во април со годишна инфлација од 0,7 отсто

А1он
Годишната инфлација во еврозоната во април достигна 0,7 отсто, во споредба со 0,5 проценти во март, соопшти денеска Евростат, потврдувајќи ја претходно дададената прогноза. Една
Економија

Илвес и Берзинс со сладолед го прославија влезот на Летонија во еврозоната

А1он
Претседателот на Естонија, Томас Хендрик Илвес денеска со својот летонски колега Андрис Берзинс со сладолед го прославуваа членство на Летонија во зоната на заедничка европска валута. –
Економија

Најголем индустриски раст во еврозоната во последните 2,5 години

А1он
Индустрискиот сектор во еврозоната минатиот месец забележа раст со најбрзо темпо во изминатите две и пол години, што е знак за зацврстување на економската обнова, покажува индексот
Економија

Летонија од денеска станува 18-та земја-членка на Еврозоната

А1он
Летонија од денеска го воведува еврото како официјална валута, што на 15-годишнината од лансирањето на еврото во 1999 година, ќе значи дека Еврозоната ќе има 18 земји-членки,
Економија

Еврозоната договори механизам за ликвидација на проблематичните банки

А1он
Министрите за финансии од еврозоната синоќа, по 12-часовни преговори, постигнаа договор за механизмот за ликвидација на проблематичните банки, што претставува вториот столб од идната европска банкарска
Економија

Еврозоната поблиску до договор за затворање на проблематичните банки

А1он
Министрите за финансии на еврозоната постигнаа значаен напредок во напорите за постигнување договор за начините за затворање на проблематичните банки, соопштија рано изутринава европски претставници. Како што
Економија

Летонија со еврото од 1 јануари 2014 година, но и обврски за Европскиот механизам за стабилност

А1он
Летонија стана 18-тата земја-членка на Еврозоната откако утринава Советот на министри за финансии на Европската унија (ЕКОФИН) даде “зелено светло“ оваа земја од 1 јануари 2014 година