evropski parlament

Свет

Европарламентот ќе гласа за измените на законот за авторски права

А1он
Пратениците во Европскиот парламент, по двегодишни дебати, денеска ќе гласаат за закон што може да го промени односот на силите меѓу производителите на вести, филмови
Свет

Европарламентот утре ќе гласа за измените на законот за авторски права

А1он
Пратениците во Европскиот парламент, после две години дебати, утре ќе гласаат за закон што може да го промени односот на сили меѓу производителите на вести,
Свет

Орбан со остри напади кон Европскиот парламент за извештајот „Саргентини“

А1он
Ден пред клучно гласање на Европскиот Парламент за суспензија на правото на глас на Унгарија во ЕУ, премиерот Виктор Орбан одржа жестока дебата со европратениците.
Свет

Цукенберг пред Европскиот парламент ќе го објаснува користење на личните податоци

А1он
Европскиот парламент, по примерот на британскиот Парламент, го повика основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, да го објасни користењето на личните податоци на корисниците на оваа
Свет

Унгарски пратеник во Европскиот Парламент обвинет за шпионажа

А1он
Унгарското обвинителство соопшти дека унгарскиот пратеник во Европскиот парламент, Бела Ковач е обвинет за шпионирање. Тие не прецизираа за која држава Ковач шпионирал, но унгарската
Свет

„Сандеј тајмс“: ЕП е „легло на сексуално вознемирување“

А1он
Повеќе од десетина жени вработени во Европскиот парламент ги обвинија европратениците за непримерно однесување, тврдејќи дека ЕП претставува „легло на сексуално вознемирување“, пишува британскиот весник