evropska agencija za lekovi

Свет

Европски експерти идниот месец одат во Русија, ќе ја проверуваат вакцината „Спутник V“

А1он
Претставници на Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ја посетат Русија на 10 април, изјави денеска рускиот министер за здравство Михаил Мурашко. ЕМА испраќа експерти
Свет

Вакцината на АстраЗенека е безбедна, но не се исклучува поврзаност со тромбозите, вели Европската агенција за лекови

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцината на
Свет

Европскиот регулатор ЕМА проверува јужнокорејски лек против Ковид-19, базиран на антитела

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека проценува лек против коронавирус, базиран на антитела, развиен од јужнокорејската компанија Селтрион. Тоа е трет ваков лек
Свет

Вакцината на Фајзер имала слабости, но Брисел притискал да биде одобрена во ЕУ, откриваат хакирани документи

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) имала дилеми околу одобрувањето на вакцината против коронавирусот на американскиот производител „Фајзер“ и германската компанија „Бионтек“, открија доверливи документи од
Свет

ЕМА: Украдените податоци пред објавувањето се „монтирани“ против доверба во вакцините

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска потврди дека податоците објавени на интернет по кибер нападот врз нив минатиот месец вклучуваат внатрешна и доверлива е-пошта од
Свет

Вакцината на „Модерна“ ќе почека за одобрение во ЕУ

А1он
Европската агенција за лекови денеска не излезе со препорака за употреба на вакцината против коронавирус на американската компанија „Модерна“ во Европската унија. „Комитетот за лекови
Свет

ЕМА: Да не се чека повеќе од 42 дена меѓу двете дози од вакцината на Фајзер

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека треба да се почитува временскиот интервал од максимум 42 дена помеѓу првата и втората доза на вакцината
Свет

АстраЗенека побара одобрување за вакцината од Европската агенција за лекови

А1он
Фармацевтската компанија АстраЗенека ја предаде комплетната документација за да добие одобрување од Европската медицинска агенција (ЕМА) за употреба на вакцината против коронавирусот во земјите-членки на
Свет

Европскиот регулатор нема да ја одобри оксфордската вакцина во јануари

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) нема да може во јануари да ја одобри вакцината за коронавирус на универзитетот Оксфорд и на компанијата „АстраЗенека“, изјави денеска
Свет

Европската агенција за лекови: Хлорокин и неговиот дериват само за „итни програми“

А1он
Антималарикот хлорокин и неговиот дериват хидроксихлорокин дериват можат да се користат само во третманот на Ковид-19 во клинички испитувања и во „програми за итни случаи“,