evroliga

Спорт

Панатинаикос треба да се раздели со огромна сума ако сака да ја напушти Евролигата

А1он
Целите на 38-кратниот шампион на Грција Панатинаикос се јасни – непосредно раздвојување од Евролигата и откажување од нејзината лиценца и акции. Сепак, ова може да
Спорт

Јанакопулос: Лигата на шампионите може да ја надмине Евролигата

А1он
Сопственикот на Панатинаикос Димитрис Јанакопулос ја критикуваше Евролигата и нејзиниот претседател Жорди Бертомеу. – Панатинаикос, Олимпијакос и Макаби носат приходи во Евролигата. Евролигата почива на
Спорт

„Газпром“ може да стане генерален спонзор на Евролигата

А1он
Евролигата преговара за спонзорство со рускиот енергетски гигант „Газпром“, објави турски „Хуриет“. Претходно се дозна дека Евролигата и долгогодишниот партнер на елитното кошаркарско натпреварување „Туркиш
Спорт

Бертомеу: Ќе се обидеме да го одржиме следниот „Фајнал фор“ во Келн

А1он
Претседателот на кошаркарската Евролига, Жорди Бертомеу изјави дека очекува во сезоната 2020/21 завршниот „Фајнал фор“ да се игра Келн, каде што беше планирано да се
Спорт

Панатинаикос му нуди продолжување на договорот на Калатес со намалување на платата

А1он
Евролигашот од Атина, Панатинаикос му понуди на плејмејкерот Ник Калетес, обновување на договорот со намалување на платата. Ова го соопшти Спортандо повикувајќи се на грчки
Спорт

Евролигата избира меѓу четири града за последната фаза

А1он
Евролигата размислува за различни опции за последната фаза од сезоната 2019/20, и покрај пандемијата од коронавирус. Според најновите информации, управата на Евролигата идентификувала четири дестинации
Спорт

Евролигата ќе ги објави носителите на „вајлд-карти“ подоцна од вообичаеното поради пандемијата

А1он
Евролигата ќе ги објави добитниците на вајлд-карта за следната сезона подоцна од вообичаеното заради пандемијата на коронавирус. Огласот за вајлд-карти може да се појави подоцна
Спорт

Руди Фернандез: Претстојните две сезони ќе бидат последни во мојата кариера

А1он
Кошаркарот на Реал Мадрид, Руди Фернандез призна дека размислува да ја заврши кариерата по истекот на договорот во 2022 година. – Имам 35 години и