evrobasket

Спорт

Драгич и Дончич ја предводеа Словенија до првиот триумф на Евробаскет 2017

А1он
Предводени од НБА играчот Горан Драгич и супер талентираниот Лука Дончич, кошаркарите на Словенија попладнево во Хелсинки славеа победа над Полска со 90:81 на отворањето
Спорт

Шпанските кошаркарки ја освоија европската титула

А1он
Женската кошаркарска репрезентација на Шпанија е новиот европски шампион. Кошаркарките на Шпанија заслужено ја освоија европската титула откако во финалето на Европското првенство што се
Спорт

Белгија и Грција изборија полуфинале на Европското првенство за кошаркарки

А1он
Репрезентациите на Белгија и на Грција се пласираа во полуфиналето на Европското првенство за кошаркарки што се одржува во Чешка откако во првите два четвртфинални
Спорт

Летонија и Словачка се изборија за четвртфинале на женскиот Евробаскет

А1он
Репрезентациите на Летонија и Словачка се изборија за пласман во четвртфиналето на Европскиот шампионат за кошаркарки што се одржува во Чешка. Во првиот осминафинален меч