evro

Економија

Еврото се намали во однос на доларот, биткоинот на најниско ниво во изминатите шест месеци

А1он
Доларот денеска благо зајакна во однос на водечките валути, бидејќи еврото се намали при трговијата во Азија, откако берзите се во паника поради тензиите во
Економија

Курсот на еврото повторно е под прагот од 1,13 долари

А1он
Курсот на еврото денеска повторно е под прагот од 1,13 долари, објавија германските финансиски публикации. Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт утринава единствената европска валута остана
Економија

Еврото се задржа до прагот од 1,13 долари

А1он
Еврото ја започна новата недела, останувајќи блиску до прагот од 1,13 долари, јавија германските финансиски медиуми. Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт утринава единствената европска валута
Економија

Еврото се задржа блиску до 1,13 долари

А1он
Курсот на еврото денеска остана релативно стабилен, останувајќи блиску до прагот од 1,13 долари, објавија германските финансиски публикации. Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт утрово европската
Свет

Никој не го сака еврото како своја валута повеќе отколку Романците, покажува ново истражување

А1он
Тесно мнозинство од граѓаните на седум земји-членки на ЕУ кои не го користат еврото како домашна платежна валута, сметаат дека неговото воведување ќе има позитивно
Регион

Левот оди во историјата, Бугарија ќе го воведува еврото од 2024 година

А1он
Во Бугарија е усвоен нацрт-национален план за воведување на еврото како платежна валута од 1 јануари 2024 година, соопштија денеска Бугарската национална банка и Министерството