evro 2020

Спорт

ВИДЕО: Трилер во Копенхаген – храбрите Хрвати беа на чекор до подвиг, но Шпанија не дозволи

А1он
Досега веројатно најубавиот и највозбудливиот натпревар на Европското првенство беше одигран попладнево во Копенхаген – по неколку пресврти, Шпанија успеа да ја совлада жилавата хрватска
Спорт

Завршија последните натпревари од групите – Унгарците одат дома откако не успеаја да ја победат Германија

А1он
Со два нерешени резултата во третото коло од Х-групата, вечерва завршија натпреварите од групната фаза на Европското фудбалско првенство. Во дербито одиграно во Будимпешта, Франција
Спорт

ВИДЕО: Германски фан влета на теренот додека свиреше унгарската химна, протестирал за ЛГБТ-правата

А1он
Додека се интонираше унгарската химна на вечерашниот натпревар од Европското првенство меѓу Унгарија и Германија, еден германски навивач истрча на теренот, држејќи развеано знаме со
Спорт

Шведска и Шпанија изборија пласман во осминафиналето на ЕП

А1он
Репрезентациите на Шпанија и на Шведска ќе играат во осминафиналето на Европското првенство, додека Словачка и Полска се елиминирани по завршување на групната фаза. Ова
Спорт

УЕФА ќе ја казни Македонија, репрезентативци ги прекршиле протоколите при тестирање во Амстердам

А1он
Фудбалската федерација на Македонија се соочува со казна од УЕФА за можно кршење на здравствените правила од страна на нашите репрезентативци на Европското првенство, иако
Спорт

Далиќ: Заслужено сме во осминафиналето, сега ги чекаме хрватските навивачи

А1он
Хрватскиот селектор Златко Далиќ им честиташе на своите фудбалери за пласманот во нокаут фазата на ЕУРО2020, оценувајќи дека „коцкестите“ апсолутно доминирале во синоќешниот триумф од
Спорт

Британија е во карантин, а ќе дозволи по 60.000 гледачи на завршницата на ЕП во Лондон

А1он
Дозвола над 60.000 гледачи да бидат присутни на трибините на стадионот „Вембли“ во Лондон за двата полуфинални, како и финалниот натпревар на ЕУРО2020, донесе денеска
Спорт

Меркел побара УЕФА „да се однесува одговорно“ со плановите за финале на ЕУРО2020 во Лондон

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика денеска Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) „да се однесува одговорно“ околу плановите финалето на ЕУРО2020 да се одржи во Лондон,
Спорт

Успех е самиот настап на ЕП, немам проблеми ниту со играчите, ниту со селекторот, вели Сејдини

А1он
Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини, рече дека самото учество на ЕВРО 2020 е успех за македонскиот фудбал. – Секоја работа околу организацијата