eu

Регион

Бугарија ќе ги уценува Србија и Македонија во пристапувањето на ЕУ

А1он
Приближувањето на Македонија и Србија кон Европската унија ќе го попречи соседна Бугарија за да реши некои билатерални прашања, објави „Дојче Веле“. Неодамна, бугарскиот министер
Македонија

(ВИДЕО) Шеќеринска: На изборите мора да се одвојат државата и партијата

А1он
Радмила Шеќеринска, претседател на Националниот совет за евроинтеграции, потсети дека е добро што Филе по трет пат доаѓа во Македонија оваа година, бидејќи, рече, да
Македонија

Николоски: Покажете минимум почитување кон македонскиот народ

А1он
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се задоволни од оценките на еврокомесарот Штефан Филе изнесени на Националниот совет за евроинтеграции. Нагласија дека со реформите и работата Македонија продолжува,
Македонија

(ВИДЕО) ДПА: Оваа влада е разгалено дете и не може да не води во ЕУ

А1он
Зијадин Села од ДПА со отворени забелешки пред еврокомесарот Штефан Филе. Даваме поддршка за ЕУ, но ДПА го осудува злоупотребувањето во Собранието кое што го
Македонија

(ВИДЕО) Селмани: Законот за декриминализација ќе ја подобри медиумската слобода

А1он
Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани пред еврокомесарот Штефан Филе со полна уста пофалби до Груевски и Арифи, за храбриот чекор со усвојувањето на Законот за
Македонија

Филе во Македонија

А1он
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска е во Република Македонија по повод одржувањето на третиот состанок од Пристапниот дијалог на високо ниво. Пред состанокот Филе
Македонија

Кацин – Македонија да одговори на внатрешните дилеми

А1он
Словенечкиот европратеник Јелко Кацин е убеден дека усвојувањето на предлог резолуцијата за Политиката и критериумите за проширување и стратегиските интереси на ЕУ, ќе се одрази
Македонија

Придавката „македонски“ не помина, EП бара реформи во судството и медиумите

А1он
Комисијата за надворешни работи на Европскиот параламент  со 60 гласови за и само еден против ја усвои предлог резолуцијата за „Политиката и критериумите за проширување