etiopija

Свет

Педесет и две лица загинаа во стампедо во Етиопија

А1он
Педесет и две лица загинаа во стампедо, откако полицијата се обидела да ги растера демонстрантите за време на голема религиозна прослава во египетската држава Оромија,
Свет

Околу сто луѓе загинаа во антивладините протести во Етиопија

А1он
Во судири меѓу безбедносните сили и демонстрантите ширум Етиопија за време на антивладините протести за викендот загинаа речиси сто луѓе, соопшти Амнести интернешнал и лидерот
Свет

Алармантен недостиг на вода во светот: Децата во Етиопија се животно загрозени

А1он
Кликс – Сараево На нашата планета четири милијарди луѓе, т.е. секое трето лице се соочени со недостиг на вода, која ја нема доволно ни за
Свет

Во антивладините протести во Етиопија убиени 140 демонстранти

А1он
Во текот на изминатите два месеца во антивладините протести во Етиопија против плановите на власта да ја прошири престолнината Адис Абеба на околното земјоделско земјиште
Свет

Најмалку девет убиени во бунтовнички напад од заседа врз автобус во Западна Етиопија

А1он
Најмалку девет лица се убиени, а шестмина се повредени во напад од заседа врз автобус со десетици патници во Западна Етиопија, во близина на границата
Свет

ХРВ го осуди мачењето на политичките затвореници во Етиопија

А1он
Политичките затвореници во Етиопија се држат во тешки услови и се малтретираат, предупреди во најновиот извештај организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ), а