etiopija

Економија

Етиопија најави продажба на државниот телеком и авиокомпанија

А1он
Етиопија најави дека ќе продаде некои од најголемите компании во државна сопственост, меѓу кои и телекомуникациската компанија Етио Телеком и Етипската Авиокомпанија. И покрај државната
Свет

Тилерсон најави хуманитарна помош од 530 милиони долари за африканските држави

А1он
Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пред да отпатува на турнеја во Африка најави дека САД ќе доделат повеќе од 533 милиони долари хуманитарна помош за
Свет

Воведена вонредна состојба во Етиопија

А1он
По неколкудневните антивладини протести во Етиопија властите воведоа вонредна состојба. Протестите се оценуваат како најмасовни во последните 25 години, а вонредната состојба властите ја оправдуваат