etiopija

Свет

Индонезискиот авион во 2018. се урнал поради низа проблеми, Боинг најави мерки

А1он
Американскиот произведувач на авиони Боинг денеска вети дека во иднина ќе спречи дефекти од оној вид кои предизвикаа уривање на нивни авиони во Индонезија и
Свет

„Боинг“ ќе исплати 100 милиони долари на роднините на загинатите во двете катастрофи на „737 Макс“

А1он
Производителот на авиони „Боинг“ ќе обезбеди 100 милиони долари помош за загинатите во катастрофите на патничкиот авион од типот „737 Макс“ во Индонезија и Етиопија.
Свет

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

А1он
Боинг соопшти дека завршиле со софтверските измени за проблематичните модели 737 Макс. Производителот на авиони соопшти дека е тестиран софтверот повеќе од 360 часови на
Свет

Боинг не информирал со месеци за проблеми во безбедноста на „737 Макс“

А1он
Компанијата Боинг соопшти дека не ги информирала пилотите и авиопревозниците со месеци дека еден од индикаторите за безбедност во пилотската кабина на авионот 737 Макс
Магазин

ВИДЕО: Свештеник во Етиопија секој ден оди бос до црква на висина од 250 метри

А1он
Секој ден, етиопскиот православен свештеник Хајлеселасија Касај, пешачи за два часа, потоа се качува по опасна карпа за да стигне до црквата Абуна Џемате Гух
Свет

Иванка Трамп во Африка, за економско јакнење на жените

А1он
Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп, започна четиридневна турнеја низ Африка за да го промовира вработувањето на жените во земјите во развој. -Во
Свет

Во САД поднесена првата приватна тужба до „Боинг“ за уривањето на 737 Макс

А1он
Првата приватна тужба поврзана со катастрофата на авионот на „Боинг“, 737 Макс, во Етиопија денеска беше поднесена во суд во САД, јави агенцијата Итар-Тасс. Според