esm

Македонија

ЕСМ: Мерки за заштита на вработените, производството согласно потребите

А1он
АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) информира дека се преземени сите мерки за заштита од коронавирусот со цел да се обезбеди здравјето на вработените. Посебни
Македонија

Синдикат на ЕСМ: Правата на нашите членови се загрозени од лица кои се претставуваат во име на поранешниот синдикат на ЕЛЕМ

А1он
„Синдикатот на АД ЕСМ стои во одбрана на правата на своите членови во компанијата, кои се гарантирани со законот за работни односи и со колективниот
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Ситуацијата во ЕЛЕМ во 2017 подготвувана за скап увоз на струја

А1он
Раководството на АД ЕСМ, поранешна ЕЛЕМ, во јануари 2017 година, а можеби и пошироки структури на државно ниво, ја подготвиле ситуацијата во енергетската компанија за
Видео Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Мицкоски неодговорно и недомаќински ја раководел најголемата енергетска компанија

А1он
Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски го обвинува неговиот претходник Христијан Мицкоски за неодговорно и недомаќинско работење за време на водењето на најголемата енергетска
Економија

Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

А1он
Двете можности, Попова Шапка целосно или со приватен партнер да се раководи од страна на Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) не се прифатливи за компанијата,
Економија

Ковачевски: До 15 април ќе бидат испорачани и монтирани најголем дел од инвертерите

А1он
Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски очекува до крајот на грејната сезона да бидат исопрачни и монтирани најголем дел од инверторите во Битола, Кичево,
Економија

ВИДЕО: Објавен јавен повик за изградба на 100 мегаватна фотонапонска електрана во Осломеј

А1он
АД ЕСМ рапиша јавен повик за изградба на 100 мегаватна фотонапонска електрана на просторот на исцрпениот рудник за јаглен на РЕК Осломеј по пат на
Економија

ЕСМ ќе инвестира три милиони евра во хидроелектраната „Вруток“

А1он
Со три милиони евра инвестиција ќе се санираат водостанските шахти во хидроелекетраната Вруток, најави генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски при денешната посета на
Економија

АД ЕСМ: Државата се снабдува од домашно производство, нема увоз на струја

А1он
Тарифните потрошувачи во државата се снабдуваат со електрична енергија од домашно производство, односно главно од производните капацитети на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ). Недостиг