ermenija

Свет

Полицијата растера демонстранти во Баку кои бараа војна со Ерменија

А1он
Азербејџанската полиција растера илјадници демонстранти кои се собраа во главниот град Баку, синоќа во знак на поддршка на армијата, откако 11 војници беа убиени во
Свет

Азербејџански офицери и сто Ерменци убиени на граница

А1он
Азербејџански генерал и полковник загинаа во судирите на границата меѓу Азербејџан и Ерменија, а од ерменска страна загинаа околу 100 војници, информира заменик министерот за
Свет

Судири на азербејџанско-ерменската граница

А1он
Најмалку двајца азербејџански војници загинаа, а петмина се повредени откако ерменската армија денеска ги гранатираше позициите на војската на Азербејџан. Според азербејџанското Министерство за одбрана,
Свет

Судири во Ерменија, претрес во канцеларијата на опозицискиот лидер

А1он
Во ерменскиот главен град Ереван избија судири меѓу полицијата и демонстранти, за време на протестите кои биле организирани откако припадниците на безбедносните сили извршиле претрес
Регион

Грција, Кипар и Ерменија ја блокираат кандидатурата на Турција за претседател на Генералното собрание на ОН

А1он
Грција, Кипар и Ерменија се спротивставија на кандидатурата на Турција да биде следен претседател со Генералното собрание на Обединетите нации, што претставува прв ваков потег
Свет

Ерменија го одложи референдумот за Уставниот суд поради коронавирусот

А1он
Пандемијата од коронавирусот ја присили Ерменија да ги прекине подготовките за референдумот за отстранување на неколку судии од Уставниот суд, што беше планиран за следниот
Свет

Администрацијата на Трамп не признава геноцид врз Ерменците

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп објави денеска дека нема да го користи зборот „геноцид“ за означување на на масакрот над Ерменците откако Конгресот донесе