ermenija

Регион

Ерменската црква за свети прогласи 1,5 милион жртви на геноцидот врз Ерменците

А1он
Ерменската црква за свети ги прогласи 1,5 милион жртви на геноцидот врз Ермените, што бил сторен од отоманските Турци, на само еден ден пред официјалното
Регион

Јагланд: СЕ ќе поддржи дијалог меѓу Ерменија и Турција

А1он
Генералниот секретар на Советот за Европа Турборн Јагланд денеска изјави дека ќе го поддржи дијалогот меѓу Ерменија и Турција. Јагланд зборувајќи на општествено-политичкиот форум „Против
Свет

Ерменија побара да се прогласи за геноцид масакрот на Ерменците од пред 100 години

А1он
Ерменскиот Парламент денеска едногласно усвои резолуција со која меѓународната заедница се повикува да го прогласи за геноцид масакрот на 1,5 милион Ерменци во Османлиската империја, пред 100 години,
Регион

Ахмет Давутоглу : Турција ја „споделува болката“ со Ерменците за настаните од пред 100 години

А1он
Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека Турција ја „споделува болката“ со Ерменците, чии предци биле убиени,пред сто години,во времето на тогашната Отоманска Империја. Давутоглу соопшти
Регион

Турција ја отфрли резолуцијата на ЕП со која е повикана да го признае еремнскиот геноцид

А1он
Резолуцијата на Европскиот Парламент со која Турција се повикува да го признае ерменскиот геноцид и противречи на историјата и на принципите на правото, изјави турскиот министер за Европска
Свет

Нови протести во Ерменија против законот за оданочување

А1он
Стотици сопственици на мали и средни претпријатија протестираа во ерменскиот град Ереван, против новиот закон за оданочување. Демонстрантите се собраа пред седиштето на владата, барајќи
Свет

Ерменскиот претседател се закани со превентивен удар врз Азербејџан

А1он
Ерменскиот претседател Серж Саркисијан му се закани на Азербејџан со превентивен напад во случај на распоредување на војска на границата меѓу двете држави или во
Свет

Двајца ерменски војници загинаа во судир со азербејџанските сили

А1он
Двајца ерменски војници се убиени во судир со силите на соседен Азербејџан. Според западни медиуми, властите во Ереван го обвинија политичкото и воено раководство на