epl

Економија

Епл прва компанија во светот со пазарна вредност од илјада милијарди долари

А1он
Епл стана првата компанија во светот чија пазарна вредност достигна илјада милијарди долари. Акциите на компанијата на њујоршката берза вчера изнесуваа 201,5 долари, а денеска
Свет

Дванаесет вработени во „Епл“ уапсени за истекување информации

А1он
Американскиот информатички гигант „Епл“ открил дека 29 негови вработени минатата година до медиумите доставиле тајни информации за развој на производи на компанијата. Како што објави
Економија

Францускиот министер за финансии најави тужба против Гугл и Епл за злоупотреба

А1он
Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер најави тужба против Гугл и Епл поради злоупотреба на деловните практики, што може да резултира со казна од
Магазин

Епл ќе ја купува апликацијата за препознавање мелодии Шазам

А1он
Компанијата „Епл“ започнала преговори за преземање на апликацијата за препоразнавање мелодии и песни „Шазам“, објави „ТекКранч“. Епл веќе во понедленик би можел да го објави