eib

Економија

Средба на премиерот Заев со високи претставници на ЕИБ: Поддршка за развој на малите и средни претпријатија и за заштита на животната средина

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Матео Ривелини, шеф на одделот за проекти на Европската Инвестициска Банка во Словенија,
Регион

ЕИБ отвори канцеларија во Софија и започна со финансирање проекти во Бугарија

А1он
Европската инвестициска банка (ЕИБ) отвори канцеларија во Софија при што веднаш потпиша договор за заем во Бугарија со „Олива АД“, водечки производител на сончоглед и
Економија

ЕИБ планира 3,5 милијарди евра за Западен Балкан

А1он
Европската инвестициска банка планира во следните три години на Западен Балкан да му обезбеди дополнителни 3,5 милијарди евра за инфраструктурни проекти, од кои поголемиот дел
Економија

ЕИБ и дала 100 милиони евра на Македонија во 2012. што донеле 2.000 нови работни места

А1он
Европската инвестициска банка (ЕИБ) обезбедила заем од 100 милиони евра за Македонската банка за поддршка на развојот (МБПР) во 2012 година, за подобрување на пристапот
Економија

Продолжува соработката со ЕИБ, вкупните поддршка 200 милиони евра

А1он
Заедничките проекти на Владата на Република Македонија и Европската инвестициска банка (ЕИБ) беа тема на разговор на денешната средба на вицепремиерот за економски прашања Владимир
Економија

ЕИБ подготвена да додели две милијарди евра за инвестиции во Грција

А1он
Дајте ни „зрели инвестициски проекти“ и ние ќе ги финансираме, изјави потпретседателот на Европската инвестициска банка (ЕИБ) Михај Танасеску, кој вчера од Атина ја објави одлуката на банката да