edi rama

Регион

По Малиот Шенген, повик Еди Рама да се прогласи непожелен во Приштина

А1он
Иницијативата на српскиот претседател и македонскиот и албанскиот премиер за „Мини Шенген“ се уште предизвикува негативни реакции во Приштина. Најновата и една од најострите замерки
Македонија

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на
Регион

Моисиу со совет до Мета: Реши ја кризата како јас во 2007

А1он
Поранешниот албански претседател, Алфред Моисиу на индиректен начин го посоветува актуелниот шеф на државата Илир Мета да свика лидерска средба за решавање на политичката криза
Регион

Круемади: Рама размислува за нов премиер и предвремени избори

А1он
Лидерката на третата по големина партијата во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција, Моника Куремади, изјави дека Еди Рама размислува за името на новиот премер
Регион

Рама: Заинтересирани сме Северна Македонија да постои

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама во обраќањето на главната сесија на Вториот самит на албанската дијаспора, што се одржува во Тирана, споменувајќи ги постигнатите успеси во
Регион

Официјална Тирана: Нема преодна влада – ставот на европарламентарците е јасен

А1он
Портпаролката на албанската Влада и актуелен државен министер за односи со Парламентот, Елиса Спиропали оцени дека делегацијата на Европскиот парламент јасно кажала дека нема преодна
Регион

Рама им забрани на министрите и пратениците да учествуваат во ТВ дебати со „бегалците“ од Парламентот

А1он
Албанскиот премиер, Еди Рама им забрани на министрите и пратениците од неговата Социјалистичка партија да учествуваат во телевизиски дебатни емисии со поранешните опозицски пратеници, кои
Регион

Круемади: Рама е кукавица, ќе живее како Арафат

А1он
Лидерката на опозициското Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), трета по големина партија во Албанија, Моника Круемади гостувајќи во емисијата „360 степени“ на тиранската телевизја Ора
Регион

Баша го обвини премиерот Рама за насилно сценарио, тензиите се смируваат

А1он
Лидерот на опозициската дермократска партија, Љуљзим Баша, која ја предводи обединетата албанска опозиција, за ескалирањето на протестите со насилно однесување врз објектот на Владата го