dogovor od prespa

Регион

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

А1он
Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија
Македонија

Пајат: Историјата ќе биде благодарна и дарежлива со премиерите на Македонија и Грција за Договорот од Преспа

А1он
За Договорот од Преспа и позитивното влијание од него, во стабилноста на поширокиот регион, но и за желбата на САД да ја видат Македонија како
Регион

Ципрас: Договорот од Преспа меѓународен модел за решавање на споровите

А1он
За Договорот од Преспа како меѓународен модел за решавање на билатералните спорови и за перспективите и можностите што ги отвора на економски план, говореше меѓу
Македонија

Заев: Македонско-грчката комисија ќе почне да работи откако ќе се ратификува Договорот од Преспа во двете земји

А1он
Заедничкиот македонско-грчки комитет на експерти на Македонија и Грција не може да почне со работа пред ратификацијата на Договорот од Преспа во двете земји, рече