dogovor bugarija

Македонија

Димитров: Ако се држиме до Договорот нема начин македонскиот идентитет да биде во судир со европските вредности

А1он
Се додека се држиме до одредбите од Договорот за добрососедство со Бугарија нема начин како тоа што ни е нас суштинско – идентитетските прашања, македонскиот
Македонија

Захариева: Никој никогаш не го оспорувал идентитетот на Македонија

А1он
Никој не ги спречува нашите соседи да се самоопределат, но тоа не може да се прави врз основа на историски лаги и антибугарска реторика, изјави
Македонија

Захариева: Бугарија не го оспорува идентитетот, а Македонија да го спроведе Договорот

А1он
Бугарија со години беше еден од најсериозните поддржувачи на Северна Македонија и навистина сакам да порачам – потпишавме еден договор, двајцата премиери ставија потписи на
Македонија

Димитров: Верувам дека ќе успееме историјата со Бугарија да нè доближи, а не дополнително да нè раздели

А1он
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, верува дека со билатерални напори меѓу Скопје и Софија ќе успееме да покажеме дека добрососедските односи со Бугарија и
Македонија

Османи: Очекувам овој период да го искористиме за да постигнеме компромис со Бугарија

А1он
Очекувам дека овој период ќе го искористиме за да разговараме и да се обидеме да постигнеме компромис и договор во рамки на Договорот за добрососедство
Македонија

Крстевски: Архивите на Бугарија и Северна Македонија заедно ќе објават документи за истакнати личности

А1он
Архивите на Северна Македонија и Бугарија согласно Договорот за соработка меѓу двете институции, заедно ќе објават документи за истакнати историски личности, а изборот ќе го
Македонија

Работата на Македонско- бугарската комисија не е прекината, туку паузира поради изборите

А1он
Работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања не е прекината, како што тврди претседавачот на бугарскиот тим Ангел Димитров, туку привремено паузира
Македонија

Димитров: Неизвесно продолжувањето на работата на Македонско-бугарската комисија

А1он
Претседавачот на бугарскиот тим од Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски прашања Ангел Димитров изјави дека е неизвесно продолжувањето на работата на комисијата која, според
Uncategorized

С. Македонија ќе реагира на ставот на БАН, Договорот со Бугарија е потпишан на македонски и бугарски јазик

А1он
Република Северна Македонија ќе реагира на ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик. Властите во земјава најпрво