dimitrij peskov

Свет

Песков: Нема да има средба Путин-Бајден

А1он
Москва и Вашингтон не сакаат да организираат средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
Свет

Песков: Се надеваме дека запирањето на сертификацијата на „Северен тек-2“ е привремено

А1он
Кремљ жали што Германија ја суспендираше сертификацијата на проектот за гасоводот „Северен тек 2“, што има за цел да го удвои протокот на руски гас
Свет

Песков: Контактите со белоруската опозиција не доаѓаат предвид

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека нема контакти меѓу Москва и претставници на белоруската опозиција и дека такво нешто не доаѓа предвид. Одговарајќи