dijamanti

Магазин

Најголемиот дијамант од Боцвана продаден за 53 милиони долари

А1он
Необработен дијамант пронајден во африканската држава Боцвана, за кој се смета дека е најголемиот дијамант пронајден во изминатите 100 години, беше продаден за 53 милиони
Магазин

ФОТО: Дијамант продаден за рекорден 71 милион долари

А1он
Дијамантот наречен „Розова ѕвезда”, којшто има 59,6 карати беше продаден на аукцијата на „Сотбис“ во Хонг Конг, за 71,2 милиони долари. Оваа цена е рекордна
Магазин

Свештеник во Сиера Леоне пронашол небрусен дијамант од 709 карати

А1он
Еден христијански свештеник во Сиера Леоне пронашол еден од досега најголемите познати небрусени дијаманти во светот. Пасторот Емануел Момох сакпоцениот камен од 709 карати го