dijamanti

Магазин

Се верува дека пронајдениот дијамант од 190 карати е стар две милијарди години

А1он
Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руската сибирска федерална единица Јакутија, само неколку дена пред Нова година, соопшти Алросе, водечкиот светски производител на
Магазин

Дијамант од 190 карати пронајден во Русија

А1он
Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руско сибирската федерална единица Јакута, само неколку дена пред Нова Година, соопшти водечкиот светски производител на дијаманти
Економија

Пад на профитот на најголемиот светски производител на дијаманти

А1он
Нето профитот на руската компанија „Алроса“, најголемиот светски производител на дијаманти, во првите шест месеци од годината забележа пад за 36 отсто и изнесува 37,5
Магазин

Пронајден вториот по големина дијамант во светот

А1он
Вториот најголем необработен дијамант е пронајден во рудник во Боцвана. Тежи 352 грама и има 1.758 карати. Дијамантот беше пронајден од страна на работниците на
Магазин

„Де Бирс“ почнува продажба на вештачки дијаманти

А1он
Компанијата за дијаманти „Де Бирс“, која има 130-годишна традиција, ќе почне продажба на дијаманти изработени во лабораторија во англиската област Беркшир, јавува „Гардијан“. Компанијата, чие
Магазин

Најголемиот дијамант продаден на аукција за 34 милиони долари

А1он
Најголемиот дијамант, кој досега е понуден на аукција, е продаден синоќа во Женева за рекордни околу 34 милиони долари, соопшти аукциската куќа „Кристис“. Дијамантот од