dijamant

Магазин

Пронајден вториот по големина дијамант во светот

А1он
Вториот најголем необработен дијамант е пронајден во рудник во Боцвана. Тежи 352 грама и има 1.758 карати. Дијамантот беше пронајден од страна на работниците на
Магазин

Бисерно-дијамантски приврзок на Марија-Антоанета продаден за 32 милиона долари

А1он
Сто парчиња накит кои ѝ припаѓале на француската кралица Марија-Антоанета, односно на семејството Бурбон-Парма беа продадени за 53,2 милиона долари на аукција на Сотби’с во