dijalog belgrad-pristina

Регион

Харадинај го повика Белград на дијалог, но без инволвирање на таксата

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска го повтори ставот на неговата Влада дека единствена можност да се укине таксата од 100 отсто на увозот на српски
Регион

„Коха Диторе“: Хан бара Приштина и Белград да прогласат „прекин на огнот“

А1он
Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан предлага посебен формат за решавање на економските пречки меѓу Косово и Србија, со тоа што двете земји