debelina

Магазин

ФАО: Брзата храна ја поткопува светската економија

А1он
Организацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО) предупреди дека прекумерната телесна тежина и неквалитетната исхрана значително влијаат на светската економија и ги повика владите да
Магазин

Пронајден генот „виновен“ за дебелината на третина од жените

А1он
Научници од Универзитетот во Мастрихт открија дека дури една третина од жените имаат наследен ген MMП2 кој го зголемува развојот на масното ткиво. Според научниците, оние
Магазин

Жителите на Балканот се меѓу најдебелите луѓе на светот

А1он
Во просек, најдебела нација на светот се жителите на Кувајт, покажуваат резултатите од истражувањето на порталот Visual.ly, пренесува Анадолија. Со просечен Индекс на телесната тежина (БМИ) од