crna gora

Регион

Владејачката црногорска партија сака предвремени парламентарни избори

А1он
Претседателството на владејачката црногорска Демократска партија на социјалистите (ДПС) ќе бара скратување на мандатот на црногорскиот Парламент, со цел да се создадат услови за одржување
Регион

Пожар во Подгорица, евакуирани неколку амбасади

А1он
Скинат електричен кабел предизвика вчера шумски пожар, кој претставувал опасност за еден од квартовите во главниот град на Црна Гора каде што се наоѓаат дипломатските
Регион

Митрополит Амфилохие: Дај Боже НАТО да се распадне

А1он
Митрополитот црногорски-приморски Амфилохие повторно денеска се спротивстави на влезот на Црна Гора во НАТО и изрази надеж дека Североатлантскиот сојуз ќе се распадне. Во Бога
Регион

Лукшиќ: Парламентарните избори во Црна Гора ќе се одржат на есен

А1он
Црногорскиот премиер Игор Лукшиќ изјави денеска дека парламентарните избори во Црна Гора ќе се одржат на есен, како и дека во владејачката коалиција се уште
Регион

Клинтон: Ја поддржуваме Црна Гора на патот кон ЕУ и НАТО

А1он
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска порача дека Вашингтон ќе продолжи да ја поддржува Црна Гора на патот кон полноправно членство во ЕУ и НАТО.
Регион

Ѓукановиќ: Солана ми се закануваше со истраги

А1он
Лидерот на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ, изјави дека високиот претставник Хавиер Солана, своевремено, вршел пртисок врз него, велејќи му дека постојат одредени истраги