crna gora

Регион

Лукшиќ: Црна Гора пред најсложената фаза од евроинтеграциите

А1он
Црногорскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Игор Лукшиќ денеска изјави дека земјата во следниот период ја очекува најсложената фаза во процесот на приклучување кон
Регион

Филип Вујановиќ повторно ќе биде кандидат на ДПС на претседателските избори во Црна Гора

А1он
Актуелениот претседател на Црна Гора, Филип Вујановиќ, ќе биде кандидат на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на претседателските избори што ќе се одржат на пролет,
Регион

Панел во Црна Гора: Реално е да се очекува силен земјорес во блиска иднина

А1он
Директорот на Сеизмолошкиот завод на Црна Гора Бранислав Главатовиќ предупреди денеска дека во таа држава во блиска иднина постои закана од силен земјотрес. Според Вијести,
Регион

ФОТО: Црногорски навивачи демолираа воз

А1он
Црногорските навивачи демолираа воз со кој бесплатно се вратиле од Белград од завршувањето на Европското првенство во ракомет за жени, соопшти денеска Железничкиот превоз Црна Гора. Групата
Регион

Банкротира црногорскиот дневен весник „Побједа“

А1он
Црногорска Влада одлучи да почне процедура за објавување на инсолвентност на издавачката куќа „Побједа“ откако единствениот кандидат за купување на државниот пакет акции на најстариот
Спорт

ФОТО+ВИДЕО: Преполната „Морача“ ги пречека шампионките

А1он
Ракометарките на Црна Гора, новите шампионки на Европа, беа пречекани во преполната спортска сала „Морача“ во Подгорица. И покрај лошото време, на славењето во чест
Спорт

ФОТО+ВИДЕО: Ракометарките на Црна Гора – новите европски шампиони

А1он
Женската ракометна репрезентација на Црна Гора ја прекина апсолутната доминација на Норвежанките, кои се актуелни олимписки и светски шампиони. Во финалето во Белград, по дури
Регион

Ѓукановиќ: Приватизацијата во Црна Гора е законски спроведена

А1он
Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека сите приватизации во Црна Гора се извршени во согласност со законот, како и дека обвинителството треба да спроведе
Регион

Црна Гора остана без струја поради снегот

А1он
Снегот во Црна Гора го отежна сообраќајот, го затвори аеродромот и предизвикаа вистиснки хаос. Поради невремето еден час цела држава останала без електрична енергија. Снежната