crna gora

Регион

ОВК од САД: Нема да дозволиме дискриминација на Албанците во Црна Гора

А1он
Организацијата „Атлантска асоцијација“ од САД која ја сочинуваат поранешни припадници на ОВК, ги повика албанските политичари, во Црна Гора да се спротивстават на политиката на
Регион

ВИДЕО: 11 повредени при експлозија на бомба во ноќен клуб во Црна Гора

А1он
Вкупно 11 лица се полесно повредени рано изутринава при експлозија на шок бомба во еден ноќен клуб во центарот на црногрскиот град Никшиќ. Како што јави
Регион

Кацин: Парадата на гордоста во Подгорица е позитивна порака до Брисел

А1он
Европратеникот Јелко Кацин денеска оцени дека со одржувањето на грвата геј парада во Подгорица, Црна Гора испратила позитивна порака до ЕУ пред одлуката за отварање на преговарачките
Видео Регион

(ВИДЕО) Судири меѓу полицијата и противниците на геј парадата во Подгорица

А1он
Голем судир изби на денешната геј парада во Подгорица кога 150 противници на парадата се обидоа да се пробијат  во блокираниот дел од градот, па
Регион

Tинејџер сакал да ја нападне Парадата на гордоста: Изработил експлозивна направа и се повредил

А1он
15-годишник од Подгорица завршил во болница со изгореници откако се запалила експлозивната направа со која сакал да ја нападне Парадата на гордоста. На инспекторите им
Регион

Ѓукановиќ: Црна Гора е за зацврстување на врската со Ватикан

А1он
Црногорскиот премиер, Мило Ѓукановиќ денеска истакна дека зацврстувањето на билатералните односи со Светата столица зазема посебно место во надворешнополитичката агенда на Црна Гора. Честитајќи му
Регион

„Парадата на гордоста“ во Подгорица ќе ја обезбедуваат 2.000 полицајци

А1он
Црногорскиот министер за внатрешни работи Рашко Коњевиќ денеска соопшти дека за обезбедување на учесниците на првата геј парада во Подгорица, закажана за 20 октомври, ќе
Регион

ЕК: Црна Гора да покаже дополнителни резултати во борбата против организираниот криминал и корупцијата

А1он
Црна Гора треба да покаже дополнителни резултати во борбата против организираниот криминал и корупцијата, се наведува во годишниот извештај на ЕК за напредокот на државата на патот