Cipras

Регион

Ципрас: Евентуалниот прекин на преговорите на ЕУ со Турција е грешка

А1он
Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека евентуално прекинување на преговорите за пристапување на Турција во Европската унија, како што предложи германскиот канцелар Ангела Меркел, би
Македонија

Ципрас упати честитка до премиерот Заев по повод преземањето на должноста

А1он
Премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, денеска упати честитка до претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод преземањето на премиерската должност. -По
Економија

Ципрас апелира кредиторите да одобрат мерки за грчкиот долг

А1он
Грчкиот премиер Алексис Ципрас апелираше до Меѓународниот монетарен фонд и европските кредитори да се договорат за мерките за грчкиот долг пред истекот на рокот за
Регион

Алексис Ципрас за „Ле Монд“: На Европа и се заканува распаѓање

А1он
Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за „Ле Монд“, зборувајќи за “бегалската криза, криза за безбедноста и тероризмот и економската криза” испрати “алармантна”порака . “Европа