carina

Македонија

Кина, Турција и Бугарија се дестсинациите од каде најчесто доаѓаат фалсификатите

А1он
Спортската опрема од „најк“, „адидас„ и „пума“ се меѓу најфалсификуваните марки производи кои стигнуваат во Македонија. Фалсификуваната стока најчесто е со потекло од Кина, Турција, Обединетите Арапски
Економија

Намалување и укинување царини на повеќе производи

А1он
Царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони и автобуси,  како директна поддршка на пет стопански гранки, од денеска
Македонија

На Табановце запленети 3.200 пакувања лекови

А1он
Царинските службеници од граничниот премин Табановце – автопат спречија обид за криумчарење лекови за човечка употреба. Како што соопшти Царинската управа, привремено се задржани над
Економија

Ставрески: Владата ги укинува и намалува царините од 2013. за повеќе производи

А1он
Од 1. јануари следната година Владата ги укинува или намалува царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони