burkina faso

Свет

Во напад на екстремистите во Буркина Фасо убиени 100 цивили

А1он
Најмалку 100 цивили се убиени за време на викендот во руралниот дел на северот на Буркина Фасо, потврдија денеска локални безбедносни извори, пренесуваат британските медиуми.
Свет

Руски Нордголд затвора рудник за злато во Буркина Фасо

А1он
Руската компанија Нордголд денеска соопшти дека го затвора рудникот за злато Тапарко во Буркина Фасо поради, како што наведува, „виша сила“, наведувајќи дека безбедносната ситуација
Свет

Киднапирана американска калуѓерка во Буркина Фасо

А1он
Осумдесет и тригодишна американска калуѓерка е киднапирана во Буркина Фасо, јави Би-Би-Си. Соопштено е дека вооружени лица ја киднапирале женски манастир, каде тие вандализирале простории.
Свет

Во експлозија во илегален рудник за злато во Буркина Фасо загинаа најмалку 63 лица

А1он
Најмалку 63 луѓе загинаа, а околу 40 се повредени во вчерашната експлозија во илегален рудник за злато во југозападниот дел на Буркина Фасо, соопшти државната
Свет

Африканската унија го суспендираше членството на Буркина Фасо поради воениот удар

А1он
Африканската унија денеска соопшти дека го суспендирала членството на Буркина Фасо до повторно воспоставување на уставниот поредок во таа западноафриканска земја. Суспензијата на Буркина Фасо
Свет

Војници на Франција и на Буркина Фасо „неутрализирале“ околу 60 терористи

А1он
Околу 60 терористи се „неутрализирани“ во заедничка операција меѓу дел од војниците на француската мисија „Бархане“ во западна Африка и армијата на Буркина Фасо, изјави
Свет

Новиот воен лидер на Буркина Фасо вети враќање во нормалниот уставен поредок кога ќе се исполнат условите

А1он
Новиот воен лидер на Буркина Фасо им вети на граѓаните дека ситуацијата ќе се врати во нормална уставна рамка „кога ќе има соодветни услови“. „Кога