bugarija

Македонија

Бугарија постави три услови за поддршка на Македонија

А1он
Шефот на бугарската дипломатија Николај Млaденов во писмо упатено до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски предлага три чекори за нормализација на односите меѓу
Регион

Попова: Укинување на доживотната затворска казна

А1он
Потпретседателката на Бугарија Маргарита Попова побара укинување на доживотната затворска казна, со образложение дека оваа казна не може да да се трансформира во ниту една
Регион

Шверцувале цигари во мртовечки ковчези

А1он
Бугарската царина откри неколку милиони фалсификувани цигари скриени во мртовечки ковчези, а шверцерите изнајмиле и погребно возило за да изгледаат поубедливо пред царинските службеници. Директорот
Регион

Младенов и Аврамопулус: Скопје да докаже добрососедски намери

А1он
Министрите за надворешни работи на Бугарија и на Грција велат дека нема да дозволат членство на Македонија во ЕУ, доколку официјално Скопје не докаже добрососедски
Регион

Вигенин: Последните реакции на Софија кон Македонија и носат негативен имиџ на Бугарија

А1он
Реакциите на официјална Софија во однос на Македонија демонстрирани во последните недели се задоцнети и ја претставуваат Бугарија во негативна светлина не само кај нашиот западен сосед,
Регион

Младенов: Бугарија нема проблем со Македонија

А1он
Бугарија нема проблем со Македонија, туку со националистичките изјави на некои тамошни политичари, изјави шефот на бугарската дипломатија Никола Младенов на денешната заедничка прес-конференција во
Регион

ФОТО: Во Бугарија пронајдена златна ризница стара 2.400 години

А1он
Речиси 2.400 години стара златна ризница е пронајдена во една тракиска гробница на северот во Бугарија, соопштија бугарските археолози. Ова уникатно богатство е пронајдено кај