brod

Регион

Турскиот брод „Орус рејс“ го смени правецот – грчки бродови го следат, Атина бара да го напушти реонот

А1он
Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ доцна синоќа го промени правецот и плови североисточно, без да е познато дали се враќа кон пристаништето во
Свет

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

А1он
Бродот болница на американската морнарица закотвен во пристаништето на Њујорк ќе почне да прима пациенти во понеделник, јави денеска Си-Ен-Ен. Ќе се примаат пациенти кои
Регион

Турски истражувачки брод навлегол во грчкиот континентален гребен

А1он
Турскиот истражувачки брод „Орук Реис“ утрово навлегол во грчкиот континентален гребен, движејќи се западно и вон претходно најавениот план, објавија грчките медиуми, кои коментираат дека
Свет

Спасувачкиот брод, кој една недела е заглавен во Медитеранот, спаси уште 39 мигранти

А1он
Спасувачкиот брод „Опен армс“, кој веќе една седмица чека во Средоземното Море да се пронајде пристаниште каде ќе ги истовари 121 мигрант спасени на отворено
Свет

Мароканската морнарица пукаше кон брод со мигранти

Едно 16-годишно момче е повредено откако мароканската воена морнарица отвори оган при пресретнувањето на брод со марокански мигранти, јави телевизискиот канал „2М“. – Моторен чамец,